Loading...

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła

Łagiewniki ()

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła (SM) – Niezwykle ważnym punktem na mapie Łagiewnik jest kompleks dwu nowych sanktuariów: Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II. Historia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia związana jest szczególnie mocno z życiem św. Faustyny Kowalskiej, zakonnicy oraz mistyczki, która swoje duchowe przeżycia spisała na kartach Dzienniczka. To dzięki niej w Kościele katolickim rozwinął się kult Miłosierdzia Bożego. Według jej wskazówek malarz Eugeniusz Kazimirowski namalował obraz znany pod tytułem Jezu ufam Tobie, jednak jego najbardziej znaną wersją jest dzieło Adolfa Hyły.

W niedługim czasie po śmierci św. Faustyny Łagiewniki stały się miejscem pielgrzymek. Już w 1968 r. kard. Wojtyła wpisał kaplicę zakonną św. Józefa ze znajdującym się w niej obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem siostry Faustyny na listę sanktuariów archidiecezji krakowskiej. Dynamiczny rozwój kultu i sanktuarium w Łagiewnikach, na który wpłynęła m.in. beatyfikacja i kanonizacja św. Faustyny, wymusił rozbudowę sanktuarium. Bazylika, zaprojektowana przez krakowskiego architekta Witolda Cęckiewicza, konsekrowana została przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 2002 r. Jej charakterystyczna bryła wraz z wieżą stała się jednym z symboli sanktuarium.

W niedużej odległości od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się drugie sanktuarium, erygowane przez kard. Stanisława Dziwisza w 2011 r., w ramach Centrum Jana Pawła II. W Sanktuarium znajdują się relikwie papieża, jego ornat, mitra, krzyż, przed którym modlił się w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej, oraz sutanna, którą miał na sobie w czasie zamachu w 1981 r. We wnętrzu uwagę zwracają liczne ścienne mozaiki.