Kombinat – największy zakład przemysłowy Krakowa, przy którym wyrosła cała część miasta – Nowa Huta. Dzielnica powstała w latach 50. XX w. jako sztandarowa inwestycja planu 6-letniego, który miał doprowadzić do industrializacji kraju. W 1949 r. zdecydowano, że huta powstanie na wschód od Krakowa, na terenach tutejszych wsi: Czyżyn, Mogiły i Mistrzejowic. Przez kolejnych kilka lat intensywnie budowano zakład przemysłowy i towarzyszące mu miasto. Pierwszy spust surówki odbył się 22 lipca 1954 r. i ten dzień uznaje się za oficjalny początek działalności huty. Otrzymała ona imię Włodzimierza Lenina. Aż do czasu wybudowania Huty „Katowice” w Dąbrowie Górniczej był to największy kombinat hutniczy w Polsce. Na powierzchni niemal 10 kilometrów kwadratowych znajdowała się m.in. stalownia, wielkie piece, piece martenowskie, walcownie, ocynkownia i koksownia. A wszystko to połączone siecią dróg, torów i rurociągów. W szczytowym okresie pod koniec lat 70. XX w. pracowało tu 39 tys. osób, a huta (potocznie zwana HiLem – Huta imienia Lenina) produkowała 6,7 mln ton stali.
Wbrew planom władz komunistycznych o stworzeniu w pełni socjalistycznego zakładu pracy, huta w latach 80. stała się silnym ośrodkiem „Solidarności” – strajki odbyły się tu w 1980 i 1988 r.
Po roku 1989 r. zmieniono patrona zakładu – został nim Tadeusz Sędzimir, polsko-amerykański inżynier metalurg, twórca metody walcowania blachy na zimno. Stopniowo ograniczano produkcję, eliminując najbardziej zanieczyszczające środowisko urządzenia i oddziały. Obecnie zakład należy do koncernu przemysłowego ArcelorMittal i pracuje w nim ok. 3500 osób.
Warto dodać, że historia budowy nowohuckiego kombinatu stała się tematem filmu Człowiek z marmuru, który w 1976 r. nakręcił Andrzej Wajda.