Telewizja Kraków (SP) – Jeden z najpiękniej ulokowanych oddziałów Telewizji Polskiej, na szczycie Krzemionek, tuż obok parku Bednarskiego. Roztacza się z niego wspaniały widok na całe miasto.
Oddział Telewizji Polskiej w Krakowie powstał w 1961 r., a pierwszy program nadany z Krakowa na całą Polskę dotyczył Jamy Michalika. Pierwsze stałe studio otwarto pod koniec 1962 r., w części budynku Polskiego Radia, przy ul. Wróblewskiego 6. Początkowo nadawano tylko programy na żywo. Od 1966 r. zaczęto transmitować „Kronikę” – pierwszy krakowski program publicystyczno-informacyjny. W październiku 1968 r. otwarto na Krzemionkach Krakowski Ośrodek Telewizyjny (ulokowany na miejscu dawnego fortu), powstały ze środków zebranych przez Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Telewizyjnego w Krakowie.Wyposażono go w dwa studia, jedno o powierzchni 250 metrów kwadratowych przeznaczone do emitowania „Kroniki” i mniejszych programów, oraz drugie, o powierzchni niemal 600 metrów kwadratowych (ówcześnie jedno z największych w Polsce), gdzie realizowano programy z rozbudowaną scenografią i publicznością. Ośrodek posiadał również własne magazyny, pracownie i zaplecze produkcyjne. Najbardziej charakterystycznym elementem ośrodka telewizji na Krzemionkach jest jej betonowa wieża RTV o wysokości 62,5 m (244 m n.p.m.). Wyrasta ona swą strzelistą iglicą spośród drzew porastających wzgórze nad dawną trasą telewizyjną (obecnie Powstańców Śląskich) i ulicą Kalwaryjską. W 2019 r. zakończono remont jej elewacji, czyniąc z niej punkt świetlny – m.in. z okazji święta 4 lipca wieża zabłysła kolorami flagi USA.
Od momentu powstania zasięg programów ośrodka krakowskiego sukcesywnie powiększano. Modernizacji ulegała też technologia – w 1977 r. ośrodek wyposażono w aparaturę do realizacji programów w kolorze. Przez lata Telewizja Kraków realizowała materiały dla I i II programu TVP. Przez długi czas największe sukcesy odnosiły programy edukacyjne i popularnonaukowe realizowane w Krakowie, takie jak choćby „Piórkiem i węglem” Wiktora Zina czy też „Niepokoje” Stanisława Lema. Dużą popularnością cieszyły się także transmitowane z Krakowa przedstawienia teatralne w ramach Teatru Telewizji. Obecnie ośrodek krakowski nosi nazwę TVP 3 Kraków.