Loading...

Wzgórze Lasoty

Podgórze ()

Wzgórze Lasoty (HW) – wzgórze znajdujące się w południowej części Krakowa, którego nazwa pochodzi od starosłowiańskiego imienia Lasota. Znajduje się na nim jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa sakralnego i jednocześnie najmniejszy kościół w Krakowie, kościół św. Benedykta, wzniesiony w XIII w. w stylu romańsko-gotyckim.

W połowie XIX w. w pobliżu kościoła zbudowany został Fort 31 ,,Benedykt”, zaprojektowany przez Feliksa Księżarskiego, stanowiący element austriackiej Twierdzy Kraków. Jest to jedna z ostatnich zachowanych tzw. baszt maksymiliańskich, czyli wież artyleryjskich charakterystycznych dla fortyfikacji górskiej. Fort ma kształt regularnego szesnastoboku z okrągłym dziedzińcem i przesuwnym mostem zwodzonym. Po opuszczeniu go przez wojsko przez większą część XX w. wykorzystywany był na cele mieszkalne, a w 1991 r. rozpoczęto jego remont.

Na wzgórzu znajduje się także plac Lasoty, powstały w XX w. przy okazji budowy secesyjno-modernistycznego osiedla willowego na Krzemionkach, gdzie spośród budynków na uwagę zasługuje m.in. Willa Julia reprezentująca styl zwany historyzmem. Z kolei przy al. Powstańców Śląskich, na murze oporowym wzgórza, podziwiać można piękny i okazały mural zatytułowany ,,Silva rerum”, długi na 90 metrów, szeroki na 5 metrów, powstały z okazji 750-lecia lokacji Krakowa w 2007 r. Przedstawia on dzieje miasta od czasów najdawniejszych po współczesne.