Loading...

Klasztor na Srebrnej Górze

Zwierzyniec-Bielany ()

Klasztor na Srebrnej Górze (HM) – Na Srebrnej Górze, jednym z najwyższych wzniesień Pasma Sowińca, majestatycznie i okazale wznosi się klasztor kamedułów, zwany często klasztorem na Bielanach. Prawdopodobnie nazwa ,,Bielany” pochodzi od białego koloru mniszych habitów. Klasztor wraz z kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ufundowany został w 1604 r. przez marszałka nadwornego koronnego Mikołaja Wolskiego i stanowi pierwszy erem kamedulski w Polsce. Niedługo później Sebastian Lubomirski przekazał kamedułom wieś Bielany oraz Srebrną Górę. Po przybyciu w to miejsce kameduli od razu rozpoczęli budowę domów zakonnych oraz kościoła (według projektu włoskiego architekta Andrei Spezzy), który został konsekrowany w 1642 r.

Świątynia kamedulska posiada jedną z najpiękniejszych barokowych fasad spośród wszystkich świątyń Krakowa. We wnętrzu uwagę przykuwa kontrast między ascetycznym wyglądem ścian nawy głównej a bogatym wyposażeniem i dekoracjami kaplic bocznych, zdobionych stiukiem, z pięknymi ołtarzami. Wszystko to zobaczyć mogą jednak głównie mężczyźni – kobietom wolno wejść na teren klasztoru i kościoła jedynie przez 12 wybranych dni w roku.

Kameduli są zgromadzeniem znanym z surowej reguły zakonnej. Mnisi zobowiązani są, oprócz modlitwy i pracy fizycznej, także do życia pustelniczego. Ponadto zachowują milczenie i spotykają się tylko kilka razy dziennie na wspólne modlitwy.