Muzeum Lotnictwa Polskiego (HN) – Jedno z najciekawszych i najbardziej nastrojowych krakowskich muzeów. Ulokowane na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny. Lotnisko powstało w 1912 r. na potrzeby armii Austro-Węgier, a rozbudowane w okresie II Rzeczypospolitej stało się drugim – po warszawskim Okęciu – największym lotniskiem w Polsce. Zbombardowane w czasie kampanii wrześniowej, w okresie II wojny światowej służyło Luftwaffe. Po wojnie wróciły tu polskie samoloty. Lotnisko działało do 1963 r. I tego roku sięgają początki muzeum.
W 1964 r. Aeroklub Krakowski zorganizował wielką wystawę lotniczą. Już rok wcześniej zaczęto sprowadzać eksponaty, gromadzone od końca II wojny światowej właśnie z myślą o powstaniu muzeum lotnictwa. Po zakończeniu wystawy zbiory pozostały w Krakowie i dzięki nim powstał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim. W latach 1971–1987 działał on jako Muzeum Lotnictwa i Astronautyki, a w 1988 roku przyjął obecną nazwę: Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zbiory prezentowane są w nowym budynku głównym, oddanym do użytku w 2010 r., którego kształt ma przywodzić na myśl wirujące śmigło.
Można tu zobaczyć maszyny zarówno polskiej, jak i zagranicznej produkcji, powstałe od okresuprzed I wojną światową, aż po czasy współczesne. Do najcenniejszych należą samoloty z czasów Wielkiej Wojny, ocalałe resztki kolekcji Hermanna Göringa oraz pochodzące z okresu II wojny światowej: spitfireLF Mk.XVIE i najcenniejszy eksponat muzeum – skonstruowany w Polsce, jedyny zachowany samolot myśliwski kampanii wrześniowej, PZL P-11c, którego miejscem stacjonowania były właśnie Rakowice. Największe wrażenie na zwiedzających wywiera aleja migów, gdzie ustawione są radzieckie samoloty MiG i ich polskie wersje, oraz ulokowany na samym końcu jedyny w swoim rodzaju, rolniczy samolot odrzutowy PZL M-15 Belphegor. Maszyna ta jest bardzo charakterystyczna dzięki swojemu wyglądowi, krążyły wręcz dowcipy, że szkodniki na polach umrą natychmiast, gdy ją tylko zobaczą – albo ze śmiechu, albo ze strachu. Poza nimi muzeum może pochwalić się jedną z największych na świecie kolekcji silników lotniczych oraz sporymi zbiorami szybowców, śmigłowców, armat, mundurów i modeli. Co roku w czerwcu na terenie lotniska odbywa się piknik lotniczy przyciągający rzesze fanów lotnictwa i liczne grupy rekonstrukcyjne.