Loading...

Dwór w Piaskach Wielkich

Podgórze Duchackie-Kurdwanów ()

Dwór w Piaskach Wielkich (HS) – klasycystyczny dwór znajdujący się w dzielnicy Podgórze Duchackie. Przy ulicy Podedworze, gdzie obecnie mieści się zespół dworski, prawdopodobnie już w XV w. znajdował się folwark. W XVI stuleciu na jego terenie wybudowano dwór. Pierwotnie był to drewniany budynek z gotyckimi sklepieniami piwnic, który na przełomie XVIII i XIX w. został przebudowany w stylu klasycystycznym jako budynek o symetrycznej bryle architektonicznej i w takiej formie przetrwał do dziś.

Oprócz budynku dworu, pełniącego funkcje mieszkalno-reprezentacyjne, do naszych czasów zachowały się zabudowania gospodarcze oraz część otaczającego dwór zabytkowego i malowniczego parku z unikatowymi okazami dębów szypułkowych. Wśród nich znajduje się najstarszy w Krakowie dąb, o obwodzie przekraczającym 8 metrów. Po II wojnie światowej zespół dworski został przejęty przez państwo, a w jego murach mieścił się m.in. posterunek Milicji Obywatelskiej i Milicyjna Izba Dziecka.

W latach 90. XX w. dwór wrócił w ręce spadkobierców dawnych właścicieli, a obecnie mieści się w nim hotel, w którym organizowane są konferencje i różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.