Loading...

Rydlówka

Bronowice ()

Rydlówka (HS) – przy ul. Tetmajera w Bronowicach Małych znajduje się zabytkowy dworek w stylu klasycystycznym. Znany jest przede wszystkim z tego, iż 20 listopada 1900 r. odbyło się w nim wesele poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, córki chłopa z Bronowic, opisane następnie przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie Wesele. Dzieło Wyspiańskiego, obecnego na uroczystości, rozsławiło dworek i uczyniło z niego miejsce ważne także dla historii literatury polskiej.

Dworek wybudowany został w 1894 r. przez malarza Włodzimierza Tetmajera i w niedługim czasie stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez młodopolskich artystów, których fascynował wiejski folklor. Pierwotnie był parterowy, drewniany oraz kryty strzechą. W 1908 r. Lucjan Rydel, który często gościł w dworku Tetmajera, odkupił go od niego, a następnie przebudował, m.in. zmieniając pokrycie dachu ze strzechy na dachówki.

Od nazwiska drugiego właściciela oraz jego rodziny, w posiadaniu której dworek pozostaje do dnia dzisiejszego, zwany jest zwyczajowo ,,Rydlówką”. Obecnie mieści się w nim muzeum, w którym zwiedzający ma możliwość znaleźć się w tych samych miejscach, w których bawili się weselni goście. Może też oglądać obrazy malarzy Młodej Polski związanych z bronowickim dworkiem – również dzieła samego Wyspiańskiego.