Łagiewniki
Łagiewniki-Borek Fałęcki – IX dzielnica Krakowa Łagiewniki-Borek Fałęcki, której centralną osią jest ulica Zakopiańska – słynna, czy też raczej osławiona, Zakopianka łącząca Kraków ze „Stolicą Polskich Tatr”. Od północy swój początek dzielnica ta ma przy skrzyżowaniu kilku ważnych arterii miejskich, tuż przy przystanku i pętli Łagiewniki. Południowym końcem dzielnicy jest zaś szczyt Góry Borkowskiej. Obecna IX dzielnica złożona jest z dwóch historycznych wsi: Łagiewnik i Borku Fałęckiego.
Łagiewniki – wieś rycerska, wzmiankowana po raz pierwszy w 1375 r., własność kasztelanów Krakowskich, a następnie prywatna, włączona do Krakowa w 1941 r. w czasie okupacji niemieckiej decyzją władz Generalnego Gubernatorstwa. W okresie zaborów przez jej tereny i sąsiedni Borek przeprowadzono część traktu cesarskiego łączącego Wiedeń z Lwowem, obecnie jest to ul. Zakopiańska. W XIX w. ulokowano tu linię kolejową do Chabówki, a w 1910 r. przystanek kolejowy Borek Fałęcki. Pod koniec XIX w. na terenie wsi powstał klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym służbę pełniła św. siostra Faustyna Kowalska.
Przez wiele lat Łagiewniki i Borek Fałęcki były jednymi z najbardziej zindustrializowanych obszarów. Na terenie obecnej dzielnicy ulokowane zostały liczne przedsiębiorstwa: cegielnie produkujące na potrzeby stale rozwijającego się miasta, zakłady chemiczne Solvay oraz Krakowska Fabryka Armatur, zwana popularnie „Armaturą”. Obecnie „Armatura” przeniosła się poza Kraków, a fabryka Solvay już nie istnieje. Pozostały po niej malownicze hałdy odpadów poprodukcyjnych znane jako „Białe Morza”, które stały się częścią krajobrazu okolicznego terenu. Na dawnych obszarach przemysłowych ulokowano, dominujące wzdłuż ulicy Zakopiańskiej, liczne budynki usługowo-handlowe, markety, kino i dwa centra handlowe: Solvay Park oraz Park Handlowy Zakopianka. W ocalałych budynkach dawnej fabryki Solvay mieszczą się dziś firmy usługowo-handlowe oraz Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. W Łagiewnikach i na części dawnych składowisk powstały dwa obiekty, niezwykle istotne ze względów religijnych – modernistyczne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz postmodernistyczne Centrum Jana Pawła II. Na terenie dzielnicy znajduje się także jeden z większych, miejskich obszarów zielonych – Las Borkowski.